Как се отопляват българите?

Разказ-сравнение за любознателни.

През зимните месеци една от най-често използваните думи е „топло“. Разбирането за домашен уют е различно, и в почти всички случаи се свързва с топлина. За едни – това е огънят в камината, за други – топлината на пода, за трети – изисканата топлина на климатика.

Изборът на начин на отопление на дома в България зависи от инфраструктурата на региона и местните традиции. Ние правим избора като преценим предимствата и недостатъците, и разбира се, своите предпочитания и възможности.

Да разгледаме и сравним отоплението на дърва, с централното парно и с климатици.

Предпочитание към отоплението на дърва се наблюдава в селските и планински райони. В големите градове дърва се използват по-скоро за камината, която в общия случай има декоративна роля. До скоро тази традиция беше предпочитана, защото излизаше по-евтино и имаше достатъчно налични дърва за огрев. В последните 4-5 години цената на кубик дърва скочи нагоре и отоплението с климатици определено е за предпочитане. Все посече селски къщи се реновират, дограмата се подменя, използват се възобновяеми източници на енергия. Освен това отоплението на дърва е трудоемко и замърсява повече.

На парно, с Централно парно отопление, са по правило жилища в по-големи градове. Удобно е, осигурява непрекъснато топлоподаване. Съчетава се с непрекъснато наличие на топла вода – едно безкрайно удобство за домакинствата. Този тип системи са предпочитани, защото се надграждат лесно и към тях могат да се подвключат нови помещения, сравнително ефективни са при добра поддръжка. В последните години, за съжаление, цената на „топлото“ скочи и много домакинства преминават към комбинирано отопление – парно + климатици.

Отоплението с климатици се наложи като най-ефективно и достъпно. Към момента, те се очертават като най-популярен начин на отопление.  Съвременните климатици са елегантни, лесни за управление, с множество режими на работа, което ги прави енергийноефективни. Все повече те се превръщат в смарт устройства, и се управляват от телефона. Цената им не е вече толкова висока, колкото беше преди 15 години. Имат отлична поддръжка. Нещо повече, едно домакинство така може да проектира климатичната си система, че тя да се надгражда с минимален допълнителен разход. И да не пропускаме, че освен топло, уредите осигуряват и желаната прохлада през горещите летни дни.

И така, начинът на отопление в различни области на България зависи от климaтичните и географски особености на региона, от традициите и личните предпочитания, и финансовите възможности. Хората масово преминават на смесено отопление – дърва и електричество в селските райони, централно парно и климатици, или само климатици в градските.

Подовите климатици са едно чудесно решение за семейства с деца

Прочети още

С малки ограничения можем да намалим емисиите на въглероден диоксид
С малки ограничения можем да намалим емисиите на въглероден диоксид

Докато производителите на климатици и климатична техника се състезават в осигуряване на енергийноефективни уреди и използване на щадящи природата материали, то има цели индустрии, които не са актуа...

Прочети още >
Ефективната климатизация
Ефективната климатизация

Пестенето на енергия е сред актуалните проблеми, с които се сблъскват както бизнес потребителите, така и домакинствата. Доказано е, че най-евтино е отоплението с климатици.

Прочети още >
Какво означава COP при климатичните системи
Какво означава COP при климатичните системи

COP е характеристика, свързана с ефективността на климатичната система.

Прочети още >

Запиши се за нашия бюлетин

Имайте, предвид, че вашият email няма да бъде споделен с трети лица и информационните съобщения, които ви изпращаме няма да бъдат повече от едно на седмица.

at-icon
NextGenerationEUПлан за възстановяване и устойчивост

Този онлайн магазин е разработен в изпълнение на договор за безвъзмездна финансова помощ № BG-RRP-3.005-6210-C01 с краен получател СИТИ КЛИМА ООД, финансиран от Европейския съюз чрез инструмента NextGenerationEU от Национален план за възстановяване и устойчивост в изпълнение на инвестиция „Програма за икономическа трансформация“.